Leia oma aeda parim linnumaja
Kuna looduslikke pesitsuspaiku on tänapäeval üha raskem leida, pole paremat aega meie sulgedest sõpradele linnumaja pakkuda kui praegu. Hea linnumaja jäljendab lindude looduslikku kodu, pakkudes privaatsust, kaitset ja mugavust. Õige linnumaja leidmine pole aga nii lihtne, kui paistab.
Üks asi, mida tuleb meeles pidada, on see, et mõnedel linnuliikidel on konkreetsed eelistused linnumajade suhtes, mida nad kasutavad. Mõnede lindude jaoks on maja suund oluline. Teised arvestavad sissepääsuava suurust või maja sisemist suurust. Mõned linnud ei pruugi üldse linnumaju kasutada.
Enamik neist pesitseb aga linnumajades, mistõttu kahe või enama linnumaja paigaldamine aeda on seda väärt. See lihtne juhend näitab sulle, kuidas leida õige pesakast, mis meelitab linnud sinu aeda.
Milline on linnumaja jaoks sobivaim materjal?
Enamik linde eelistab looduslikust töötlemata puidust linnumaju. Välispinda võib värvida või peitsida, kuid sisemus peaks jääma töötlemata. Puit on soe, hubane ja vastupidav, mistõttu on see ideaalne valik linnumajade jaoks. Parimad puiduliigid aia linnumaja jaoks on:
-
sekvoia
-
seeder
-
vineer
-
mänd
Mõned linnud eelistavad kulunud puitu, nii et võib juhtuda, et pead jätma oma uue linnumaja mõneks kuuks õue, enne kui linnud saavad end sisse seada. Linnud hakkavad kevadel pesitsuspaika otsima. Seetõttu veendu, et sead maja üles piisavalt varakult enne hooaja algust.
Teine materjal, mida saad oma linnumaja jaoks valida, on polüvaik. See materjal on äärmiselt vastupidav. Samuti on see korrosioonikindel ja vajab väga vähe hooldust. Kõik need omadused muudavad selle suurepäraseks materjaliks linnumajade jaoks.
Kuidas valida õige linnumaja kujundus?
Lisaks konkreetsetele elupaikadele vajavad mõned linnuliigid eri liiki linnumaju. Linnud nagu põhja-türkiispääsukesed eelistavad elada kogukondades. Selliste lindude puhul kaalu kortermaja stiilis linnumaja.
Lõunakäblikud eelistavad elada üksinda väikestes majades, samas kui sinilinnud elavad ühetoalistes majakestes, tavaliselt 45-68 m vahedega.
Enamik aialinde saab mugavalt elada kompaktses majas, mille alus on umbes 10-12 cm ja sügavus 15 – 30 cm. Suuremate lindude jaoks nagu öökullid, põhja-täpikrähnid, tuuletallajad ja mõrsjapardid, vajad pesakasti, mis on sügavam, kõrgem ja suurema alusega.
Milline on õige sissepääsuava suurus ja asend?
Enamikule liikidele sobib u 2-4 cm sissepääsuava. Oluline on veenduda, et auk on täpselt sama suur kui sihtliik. See takistab teiste liikide kolimist majja. Kui sissepääsuava läbimõõt on üle 4 cm, võivad mune ja pesa rünnata kuldnokad.
Pääsukesed kipuvad pesakastidesse rohkem kiinduma ja tõenäoliselt on nad esimesed, kes ruumi ära võtavad. Nad võivad pigistada end isegi väikseimatesse sissepääsuavadesse. Seega, kui soovid meelitada teisi linde oma aeda, kaalu kahe identse maja paigaldamist üksteisest 6 meetri kaugusele. Pääsukesed on territoriaalsed – nad hõivavad ainult ühe linnumaja ja jätavad teise asustamiseks teistele liikidele.
Üldised kaalutlused linnumajade paigaldamisel
Nüüd, kui sa tead, kuidas valida õige linnumaja oma lemmiku linnuliigi jaoks, on järgmine samm teada, kuidas paigaldada linnumaja. Isegi parim maja ei pruugi valesti paigaldatuna linde ligi meelitada. Sa pead meeles pidama mitmeid tegureid, et maja üles seada.
Paigaldusmehhanism
Linnumaju on saadaval erinevate paigaldustüüpidega. Levinumad paigaldustüübid on iseseisev, rippuv ja seinale kinnitatav. Mõned linnud elaksid mugavalt õõtsuvas majas, samas teised liigid eelistavad stabiilseid maju. Õige paigaldussüsteemi valimine aitab meelitada ligi õigeid linnuliike.
Asukoht
Maja peaks asuma eemal lähedalasuvatest linnuvannidest ja söögimajadest, kus teiste lindude põhjustatud häired võivad mõjutada haudumist. Majakese paigutamine varjatumasse kohta aitab maja peita ja linde kiskjate eest kaitsta. Läheduses kasvavad puud pakuvad täiskasvanud lindudele kohta, kus nad saavad istuda ja oma pere eest hoolitseda. Mõned linnud eelistavad siiski maju avatumates kohtades.
Kõrgus
Linnuliikidel on erinevad eelistused, kui tegemist on pesakastide paigaldamise kõrgusega. Mõned näited on loorkakud (2 -8 m), vintlased (2 – 3 m), põhja-türkiispääsukesed (3 – 5 m), tanutihased (2 – 5 m), mõrsjapardid (2 - 9 m), rähnid (3 – 6 m) ja käblikud (2 – 3 m). Pea meeles tagada pesakastide ohutus, isegi kui kõrgus ei ole lindude jaoks mugav.
Puhastamine ja kontroll
Sõltumata linnuliigist, mis linnumaja kasutab, külasta kindlasti koristamiseks maja regulaarselt. Vajaduse korral kontrolli koorunud lindude arvu.
Kas soovid oma aeda rohkem linde meelitada? Sirvi meie kollektsiooni, et leida parim linnumaja