Nõuanded parima surfilaua valimiseks
Surfilaua valimine on päris põnev töö, eriti kui see on sinu esimene! Võib-olla planeerid juba oma päeva rannas, püüdes laineteid, nagu oled unistanud. Kui soovid oma rannapäevast maksimumi võtta ja turvaliselt lõbutseda, vajad parimat surfilauda.
Aga mis teeb surfilaua sinu jaoks õigeks? Sellele küsimusele vastamiseks on vaja mõelda erinevatele aspektidele. Surfilaua valimisel peaksid arvestama oma surfikogemust, laineid, millel sõidad, ja oma füüsilist vormi. Loomulikult peaks selle disain sobima sinu isikupäraga, et muuta surfamine veelgi lahedamaks.
Milline kuju, suurus ja disain on sinu jaoks õige? Panime sulle kokku häid näpunäiteid ideaalse surfilaua valimiseks. Uurime neid koos.
Mida surfilaua juures otsida?
Surfilaud peaks olema vastupidav, kuid mitte liiga stabiilne, et sellega saaks manööverdada just täpselt õige kergusega. Tasakaalu leidmine peaks olema lihtne, kuid kasuta vabadust sõita lainetel just nii, kuidas ise soovid. Isegi suurte lainete korral on surfilaua kuju mõeldud sõudmise lihtsaks tegemiseks. Siin on omadused, mida surfilaua juures silmas pidada, et kõik need asjad selgeks saada.
Kui hästi su surfilaud veel püsib?
Kui uurime ujumise mehaanikat, sõltub see sellest, kui palju ruumi lauad vee pinnalt enda alla võtavad. Sinu surfilaud peaks kiiresti õigel ajal tõusma ja pakkuma sulle lainete püüdmiseks vajalikku kiirust. Suuremad lauad on seega paremad, kuna need vähendavad takistust. Pikkade laudade ja keskmise suurusega lainelaudade pindala on tavaliselt suurem, kuna need võimaldavad sõitjatel hüpata lauale laine varasemas, sügavamas etapis.
Surfilaua liikumine
Liikumine selgitab, kuidas nii sinu kui ka laine energia aitavad kaasa edasiliikumisele. Sul on vaja hea painduvusega lauda, sobivaid uimi ja korralikke rööpaprofiile. Rööpaprofiilidest rääkides räägime laua paksusest, mis määrab selle ujuvuse. Näiteks pakuvad kõvemad rööpaprofiilid suuremat manööverdamisvõimet, samas kui pehmemad rööpaprofiilid aitavad kaasa ujuvusele ja tõukejõule.
Kui palju su laud banaani meenutab?
Nagu külgprofiilist näha, töötab väiksema veekontaktiga laud tõhusamalt ja reageerib aerutamise kiirusele palju kiiremini kui suure painduvusega laud. Need võimaldavad kergemat pööramist ja manööverdamisvõimet sõitmisel. Lisaks sellele võib kiikumine järskude lainete korral takistada laua nina vee alla jäämist.
Surfilaua jaoks sobiva suuruse valimine
Kõik algajad võivad kinnitada, et suurem surfilaud on alati parem kui väiksem. Siiski on erinevaid põhjusi, miks muuta oma surfilaua suurust, kui surfama õpid.
Kui aerutad pika lauaga lainesse, saad seda teha isegi siis, kui oled ise laual natuke liiga taga. Nad liuglevad hästi ja vajavad aerutamiseks vähem vaeva kui väiksemad lauad, sest nad on pikad ja lamedad. Kui oled väiksemal laual liiga kaugel taga, siis lohiseb laud liiga sügaval vees ja sa ei püüa kunagi laineid. Õige suuruse valimiseks peame arvestama surfilaua suurust ja sinu kogemust.
Kui oled algaja, peaks sinu longboard olema 91 cm pikem kui sinu pikkus. See lainelaua suurus aitab sul õppida pika lauaga pöörama ja aerutama.
Keskmise oskustasemega surfaritel on laua suuruse valimisel rohkem mänguruumi. Longboard peaks siiski olema 91 cm pikemad kui sina, samas kui funboardid võivad sõltuvalt surfilaua kujust ja disainist olla sinust 30-60 cm pikemad. Näiteks kalastiilis laua suurus on tavaliselt 5–10 cm väiksem kui lühike laud. Ideaalse suurusega shortboard on sinust 5-15 cm pikem. See sõltub ka lainete suurusest, millel sõidad.
Kogenud surfarid ei vaja oskuste arenedes tingimata üha lühemat lauda. Kogeunud surfar muudab oma sõidustiili ja vähendab laua suurust, et keskenduda konkreetsetele eesmärkidele. Nad saavutada oma kõrgeimaid eesmärke rasketes oludes.
Surfilaudu valmistatakse erinevatest materjalidest.
Materjal, millest surfilaud on valmistatud, määrab selle tugevuse, ujuvuse ja paindumisvõime. Siin on materjalid, mida kasutatakse kõige sagedamini surfilaudade valmistamiseks.
Vahust lauad
Vahust lauad on ideaalsed algajatele! Nad on tugevamad ja stabiilsemad ning neid on üldiselt lihtsam kasutada kui klaaskiust laudu. Stabiilsus, kergus, vastupidavus ja aerutamise lihtsus on vaid mõned selle eelised. Vahust pealsega surfilauda on palju raskem mõlkida kui tavalist lainelauda.
Klaaskiust surfilauad
Nimi "klaaskiust lainelaud" tuleneb asjaolust, et sellel on klaaskiuga kaetud polüuretaanist südamik. Kuigi need purunevad kergemini, võivad klaaskiust surfilauad painduda lainetes paremini kui epoksüsurfilauad. Tänu sellele sobivad need veidi paremini kesktasemel või kogenud surfaritele.
Epoksüsurfilauad
Tänu kergemale kaalule ja keskel kasutatavale vahtmaterjalile ujuvad epoksülauad äärmiselt hästi. Epoksüsurfilaudade ehitamiseks kasutatakse levinud EPS-vahust surfilaua toorikuid, mis on kergemad ja ujuvamad. Sellise surfilauaga on algajatel palju lihtsam laineid püüda.