Kodu jaoks õige grilli valimine
Soojematel kuudel tekib soov veeta aega õues ning selleks pole paremat viisi kui valmistada pere ja sõpradega aiagrillil toitu. Aiagrill on iga aiaköögi süda. Seetõttu on oluline tagada, et valid toote, mis peab vastu palju aastaid.
Töökindel ja hästi disainitud grill viib kuumuse köögist õue ja tagab sulle parima maitsega toidu. Kuna turul on saadaval nii lai valik grille, võib olla keeruline leida endale sobivaimat.
Kui otsid aiagrilli, mis vastab sinu vajadusele ja sa ei tea, kust alustada, tuleme sulle appi. Selles lihtsas juhendis kirjeldame sulle aiagrilli valimise protsessi, mis on praktiline ja funktsionaalne.
Milliste aiagrillide tüüpide seast saad valida?
Õigesse aiagrilli investeerimine on parim viis parandada oma õues einestamise kogemust. Ükski konkreetne tüüp pole parem kui teised, kuna kõigil on oma eelised ja puudused, olenevalt sellest, kuidas neid kasutada. Enamik aiagrille on teisaldatavad, seega saad neid hõlpsalt ringi liigutada või kaasa võtta. Siin on peamised aiagrillide tüübid olenevalt kütuse liigist.
Söegrill
Söegrill on parim valik, kui soovid loomuliku suitsuse maitsega liha. Need aiagrillid soojenevad kauem kui gaasiga variandid, kuid saavutavad kõrgema temperatuuri, mis on grillimiseks parem. Söegrilli tekitatud kõrgemad temperatuurid ja suits muudavad söegrilli täiuslikuks valikuks sealiha, veiseliha ja kanaliha küpsetamisel. Neid saab aga ka kasutada õrnemate toitude nagu köögiviljade, viinerite ja kala küpsetamiseks.
Kuna söegrillil pole temperatuuri reguleerimise nuppe, ei saa temperatuuri täpsemalt reguleerida. Lisaks kulub söegrillide puhastamisele rohkem aega, kuid paljude arvates on maitse seda väärt.
Gaasigrill
Need aiagrillid kasutavad maagaasi või propaani. Propaangrillid on populaarsemad kui gaasigrillid, kuna need hõlpsamini kaasaskantavad, odavamad ja soojenevad kiiremini. Seda on aga parem kasutada, kui sul on maagaasi liin, kuna see vähendab üldisi energiakulusid. Gaasigrilli peamine eelis on, et selle kasutamine, puhastamine ja soojendamine on lihtsam kui gaasigrillide korral. Lisaks ei tekita gaasigrillid palju suitsu, seega on nendega hea küpsetada vorstikesi, puuvilju, köögivilju ja linnuliha.
Elektrigrill
Elektrigrillid ei kasuta kütust, kuid neil on juhe, et saaksid need ühendada elektrikontaktiga. Need grillid on hea valik kohas, kus söe- või gaasigrillid pole lubatud. See tähendab aga, et sinu toidul pole suitsust maitset. Elektrigrillil oli pikka aega kehv maine, kuid see on viimasel ajal muutunud. Need kompaktsed küpsetamisvahendid on hea valik aeg-ajalt grillimiseks. Lisaks saab nendega küpsetada suure kuumusega.
Kamado grill
Munakujulise disaini poolest tuntud Kamado grillid on mitmekülgsemad kui söegrillid, et saaksid toitu suitsutada, röstida ja grillida. Need on tavaliselt valmistatud keraamikast, mis säilitab kuumust ja küpsetab toitu ühtlasemalt. Kamado grillid kasutavad sütt ja neil on ventilatsioon, tänu millele saab reguleerida kuumust, et saavutaksid veelgi ühtlasema küpsetuse. Enamikul seadmetel on kahekihilised küpsetusrestid, tänu millele saab küpsetada rohkem toitu samal ajal.
Suitsuahjud
Ehkki söegrilli saab kasutada suitsuahjuna, rabab eraldi suitsuahi sind maitsvate ribide, sealiha, lõhe või peekoniga jalust. Grillimise austajad, kes soovivad anda oma steigile suitsust maitset, teavad, et parim viis selle saavutamiseks on suitsuahjuga. Suitsuahjus saab suitsutada ka kõrvalroogasid, köögivilju ja juustu. Mõnedel suitsuahjudel on programmeeritavad juhtnupud täpse küpsetamise jaoks, teistel on aga vaja järgida küpsetamise protsessi. Neist viimast peetakse kõige autentsemaks viisiks suitsutatud roogade valmistamisel.
Millise materjali peaksid valima oma aiagrilli jaoks?
Enamik aiagrille, sh elektrilised, gaasi- ja söegrillid ning suitsuahjud on valmistatud metallist. Seda seetõttu, et metall talub kõrget temperatuuri ja suurema stressiga keskkondi. Tavalised mudelid on sageli pulbervärvitud või värvitud mustaks, et ennetada roostetust, modernsemad on valmistatud roostevabast terasest. Kõrgema klassi aiagrillid on valmistatud kvaliteetsest roostevabast terasest, mida on väga lihtne puhastada.
Üks kõige olulisemaid tegureid, mida ostmisel silmas pidada, on grilli kere struktuur. Pööra tähelepanu sellele, kuidas grilli korpus on valmistatud. See peaks olema terasest ja kvaliteetse keevitusega. Allpool vaatame erinevaid materjale, mis on aiagrilli jaoks saadaval.
Malm
Malm on kõige populaarsem grilli materjal. See on hea soojusjuht ja säilitab soojust pikemat aega, seega ei pea sa pidevalt kütust lisama. Lisaks on materjal väga tugev ja peab kaua vastu. Lisaks saad oma toidule grillijäljed.
Roostevaba teras
Roostevabast terasest grillide peamine eelis on, et need ei roosteta. See tähendab, et sa ei pea muretsema, kui vesi puutub kokku sinu aiagrilliga, kui jätad selle kogemata õue või seda puhastad. Lisaks on roostevaba teras tugevam kui enamik materjale, mis muudab selle vastupidavamaks valikuks. Roostevabast terasest aiagrille on lihtne puhastada ja hooldada.
Email
Emailitud terasest grillil saab valmistada kõiki toite. Email on tavaliselt kaitsekiht, mida kasutatakse metalli kaitsmiseks rooste eest. Seega on email täiendav kaitsekiht suure kuumuse põhjustatud kahjustuste eest. Lisaks on emaili lihtsam puhastada. Olge aga ettevaatlik ja ärge kasutage materjaliga teravaid esemeid.
Kroom
Kroomitud terasest grill on samuti hea variant. See on soodsam kui teised materjalid. Kroomi kiht kaitseb metalli rooste eest. Seega saad puhastada grilli korrosiooni kartma.
Õige grilli suuruse ja küpsetuspinna valimine
Aiagrilli suurus on oluline asi, mida silmas pidada. Oluline on, et grilli küpsetuspind on piisavalt suur. See peaks ka olema mitmekülgne, et lisada rohkem toitu. Mõtle sellele, kui mitut küpsetusplaati sa vajad. Osta grill, millel on vähemalt üks küpsetusplaat rohkem sellest, mida vajad. Siin on mõned juhised õige aiagrilli suuruse valimiseks.
Küpsetusplaadi suurus
Kõigepealt kontrolli küpsetusplaatide suurust. See aitab sul määrata, kas need on piisavalt suured, et katta küpsetusala. Lisaks peaksid võtma arvesse küpsetusplaatide arvu.
Kontrolli maksimaalset kogutemperatuuri
Parimate aiagrillide maksimaalne kogutemperatuur peaks olema vähemalt 316 °C.
Vaata, kas grillil on külgedel lisaplaatide kinnitus
See on mõeldud neile, kes soovivad korraga valmistada mitut rooga. Selle grilliga saad oma seadistust kohandada.
Pööra tähelepanu restide valmistamise viisile
Terasest küpsetusrestid on tugevad ning peavad vastu mõranemisele ja paindumisele. Emailitud terasest restid on veelgi paremad, kuna email kaitseb materjali ja muudab puhastamise lihtsaks. Malmist restid on kõige paremad, kuna need soojenevad ühtlaselt ja küpsetavad liha hästi.
Aiagrilli hooldusjuhised
Kui oled esmakordne aiagrilli omanik, võib selle puhastamine tunduda sulle natuke hirmutav. Hea uudis on, et grilli puhastamine ei vaja suurt pingutust. Olenemata sinu grilli tüübist pead seda pärast iga kasutuskorda puhastama ja kord aastas põhjalikult puhastama. Siin on paar hooldusjuhist, et hoida grilli parimas seisukorras.
-
Puhasta rest
Rest on kontaktis sinu toiduga iga kord, kui grilli kasutad. Puhasta seda regulaarselt, et bakterid, rasv ja mustus ei koguneks restile. Kasuta resti puhastamiseks terasest grilliharja. Võimalusel eemalda rest ja puhasta see täielikult.
-
Puhasta küpsetusplaadi kaitsmeid
Nagu nimigi viitab, kaitsevad küpsetusplaadi kaitsmed küpsetusplaati mustuse ja rasva eest. Siis ei lähe need mustaks. Must kaitse ei pruugi lasta küpsetusplaatidel korralikult töötada ja sellelt kanduvad toidule bakterid. Parim viis küpsetusplaadi kaitsme puhastamiseks on eemaldada see grillilt ja puhastada seda seebiveega täidetud ämbris.
-
Vabane põhjas olevast mustusest
Võimalik, et pead puhastama ka põhja, kuhu koguneb kogu mustus ja rasv. Ehkki see ei mõjuta toitu, võib liigne mustus grilli ummistada. Seega pead tuhaalust hooaja jooksul korduvalt puhastama.
-
Puhasta grilli välispind
Kui soovid avaldada külalistele muljet säravpuhta grilliga, pead puhastama ka välispinda. Hea uudis on, et sa ei pea kasutama tehnilisi puhastusmeetodeid. Vajad vaid lappi, seepi ja vett. Tõmba grill lõpus niiske lapiga üle, et eemaldada seebijääke, mis võivad põhjustada plekke või roostet.
Osta aiagrille vidaXList
Kas otsid õiget aiagrilli? vidaXL pakub suurt valikut kvaliteetseid aiagrille, mis vastavad sinu vajadustele. Neid on saadaval erinevate materjalide, suuruste ja kütusetüüpidega, mis sobivad kõigile. Isegi kõige valivamad ostjad leiavad meie valikust midagi.