Aiatööde juhend algajatele

On mitmeid põhjuseid, miks öeldakse, et aiatööd on teraapia odavam versioon. Mõni ime, kuna see on niivõrd rahuldust pakkuv tegevus, millel on palju eeliseid. Lisaks roheala korrastamisele ja sõna otseses mõttes oma külvatu lõikamisele on aiatöödel ka teraapiline eesmärk. Vähe sellest, et saad veeta aega vabas õhus, saad jälgida, kuidas miski, mille eest sina oled hoolt kandnud õide puhkeb, ning näha, milline su keskkond sinu töö tulemusel välja näeb.

Aiandus muutub kogu maailmas üha populaarsemaks. See tervislik ja kasulik trend on ka meid selles juhendis inspireerinud. Kirglik kokk võib näiteks kasvatada oma värskeid ürte, mis on võimalik ka väikesel linnarõdul. Kui sul on aed või väike hoov, siis miks mitte kasvatada dekoratiivseid taimi või kaunist muru?

Paljud inimesed on hakanud kasvatama oma köögivilju, et minna üle säästvamale elustiilile. Olenemata sellest, millised on sinu eesmärgid - kas soovid jätkata aiatööd hobina või tulevikus talu rajada – oleme koostanud algajatele mõeldud aiatööde juhendi. Siit leiad parimad aianõuanded ning kõik vajaliku, et teada, kuidas ja millal aiatöödega alustada.

 

Kuidas määrata kindlaks, milline on parim kodune aiatööde ruum?

Meie aiatööde juhendi eesmärk on arutada erinevaid koduseid aiapidamise võimalusi. Tahame lükata ümber müüdi, et see on aeganõudev ja raske tegevus, ning julgustada kõiki, kellel on ükskõik kui väike roheala, aiatöödega tegelema.

  1. Tubane aed

Elustaimed kirgastavad iga ruumi, ükskõik kui väike su korter on. Linnaaianduse osa on näiteks väikeses ruumis taimede kasvatamine ja hooldamine. Linnaaianduse nimi tulenebki sellest, et kitsas linnakeskkonnas aia pidamine tähendab sageli ka seda, et ruum on piiratud. Linnaaia pidajad peavad olema loomingulised oma ruumi kasutamises ning ka sina saad seda teha. Kõik, mida pead tegema, on ostma soovitud taimed, kastma neid regulaarselt ja neid vajadusel ümber istutama. Kui sul on rõdu, võid seda kasutada maitsetaimede kasvatamiseks. Sellisel juhul soovitame näpud mulda pista ja õppida meie aiandusjuhendist nende kasvatamise, hooldamise ja saagikoristamise kohta.

  1. Õues taimede kasvatamine

Suurema väliruumiga saad viia koduse aiapidamise järgmisele tasemele. Naudi vabadust kasvatada mis tahes taimi alates dekoratiivtaimedest ja puudest oma köögiviljadeni. Oma aia eest hoolitsemine nõuab natuke rohkem tööd, tööriistu ja keskendumist konkreetsete hooaegadega seotud ülesannetele, näiteks kevadistele aiatöödele. Sina otsustad, kui palju soovid aiandusega tegeleda, ja oleme lisanud aiatööde juhendisse mõned kasulikud nõuanded, mida järgida.

 

Millised tööriistad ja seadmed on aiatööde jaoks vajalikud?

See algajatele mõeldud aiatööde juhend on kõik, mida vajad aiapidamisega alustamiseks. Kastmine, kärpimine ja koristamine on vaid mõned lihtsad ülesanded, milles aiatööriistad võivad sind aidata. Mugavuse ja kaitse tagamiseks soovitame panna kindad kätte ja osta põlvekaitsmed. Kindad näiteks kaitsevad sind okaste, allergiliste reaktsioonide ja muude ebameeldivuste eest. Põlvepadi toetab põlvi, parandades samal ajal rühti, hoides riided puhtana ja ennetades ebamugavatest asenditest tulenevaid lihaspingeid.

Lisaks vajad korralikke kääre või oksakääre, samuti kastekanne või, mis veelgi parem, aiavoolikuid või vihmuteid. Kaevamiseks ja puhastamiseks vajad labidaid, rehasid ning aiakäru. Sõltuvalt ülesannetest saad kasutada paljusid muid aiatarvikuid, mille leiad meie muru- ja aiakategooriast.

Kui kaalud oma hobi muutmist äriks, on sul vaja professionaalseid aiatööriistu. Muru istutamisest kuni tööstusliku saagikoristuseni – käsitleme ettevõtete aiatöid eraldi juhendis.

Kuidas kasvatada oma taimi seemnest alates

Kui oled oma aiaplaani paika pannud, pead mulla ette valmistama ja teadma, mida millal istutada. Dekoratiivsed aiataimed, sõltuvalt nende tüübist, tuleks istutada muul ajal kui muru, köögiviljad või puud. Enamik põllusaaduseid tuleb näiteks varakevadel toas ette kasvatada. Lisaks seemnetele vajad taimede ja ürtide kasvatamise komplekte, propageerijaid või kasvuhoonet, kui sul on selleks ruumi. Taimelavasid ja aiapeenraid saab kasutada nii toas kui õues ning need sobivad ideaalselt seemnetest kasvatatud köögiviljade ümberistutamiseks siseruumides.

Kui soovid vaid ilusat muru, siis meil on sulle infot, millal ja kuidas muruseemneid istutada. Kõigepealt pead valima oma õuele sobiva rohuseemne. Erinevad seemned määravad selle, millist tüüpi muru sul kasvab, ning need sõltuvad sinu mulla tüübist. Varakevad on parim aeg rohuseemnete istutamiseks ja seda saab teha kuni oktoobri alguseni. Erinevat tüüpi aiataimedele ja -puudele kehtivad erinevad istutus- ja kasvuparameetrid. Tulemus sõltub sellest, kui täpselt sa neid järgid. Kui soovid aiapidamisele professionaalsemalt läheneda, on selleks vaja veidi uurimistööd ja planeerimist.

Milliseid riideid peaksin aiatöid tehes kandma?

Nagu oma aiandusjuhendis kirjutame, on ilmselgelt vaja erinevaid seadmeid, mis aitavad sul erinevaid ülesandeid täita. Aiatööriided on aga mõeldud sinu kaitsmiseks töötamise ajal, võimaldades sul seda tegevust täiel määral nautida. Aiatöö kindad võimaldavad sul vabalt töötada ilma käsi vigastamata, mida esineb sageli okste ja väetistega töötamisel.

Aiamüts kaitseb sind päikesekiirte eest ja kui sa ei taha rikkuda oma riideid, tasub soetada aiakombinesoon. Jalgade kaitseks ja mullaga töötamiseks ilma, et peaksid muretsema jalanõude kahjustamise pärast, vajad kummikuid.

Üks põnevamaid osi aiandusest on see, et sa ei märka kunagi oma töö tõelist mõju enne, kui korraks peatud ja oma kätetööd imetled! Võid alustada tagasihoidlikust peenrast ja tegutseda vaikselt edasi, kuni jõuad kasvuhooneni, mis on täis värskeid köögivilju. Vahest on see isegi sinu farmi algus. Aiandus on nauditav ja rahuldust pakkuv, kuid see nõuab turvavarustust ja tööriistu ning pead soetama oma vajadustele vastavad aksessuaarid.